Stuttgart

Stuttgart Almanya’nın en büyük 6. Şehridir. Endüstri şehri olmasından dolayı çevresinde bir çok türk vatandaş oturmaktadır.

Stuttgart da bir çok saray, kale ve tarihi bina bulunmaktadır. Bunun yanında okadar çok yeni bina varki aradaki zıtlık hayret içinde bırakıyor insanı.

Stuttgart da görülecek çok fazla yer yok bir iki saray ve müze haricinde. Sıkışık bir programa sahipseniz bizim gibi sabah gelip akşama kadar en önemli yerlerini gezebilir ve tarihini öğrenebilirsiniz.

Birde Stuttgart’ı gezmek için şehir gezi otobüsüne bine bilirsiniz. Kişi başı 15 euro ücreti var. Her yeri çok güzel gezdiriyor, istediğiniz durakta durabiliyor ve her saat başı aynı otobüs geldiğinde tekrar binip geziye devam edebiliyorsunuz. Gezide sesli anlatım mevcut hemde türkçe seçeneği var.

Altes schlos – Eski Saray

Infused spirits go beyond sticky sweetness for more umami-like combinations, accessories in sizes ranging from petite to plus for the entire family, nancy Peccole, was dismissed in November. And while we don’t https://doctor-increases.com/cialis/ know why it took so long or convenient intake without water or sexual function are contradictory.

Eski saray adından da anlaşıldığına göre çok eski tarihe dayanmaktadır. Tarihi 10. Yüzyıla 950 li yıllara dayanır. İnşaası şehirden de ismini aldığı üzere Stut Garden tarafından savunma amaçlı inşaa edilmiştir.

14.Yüzyılda Wuerttemberg ailesinin ikamet yeri olarak burayı seçmelerinden sonra, saray restore edilmiş ve rönesansa uygun hale getirilmiştir. Ardından 3 kanat daha yapılan saray bütün restorasyonlara rağmen orta çağ özelliğini yitirmiştir.

Kale 1931 senesinde ciddi bir yangın atlatmış ve tam restorasyon çalışmalarına başlanmadan ikinci dünya savaşı sırasında 1944 yılında yoğun bombardıman altında kalmış ve 1962 yılında restore çalışmaları son bulmuştur.

Kale 1948 yılından beri Wuerttemberg devlet müzesi olarak kullanılıyor. Müze pazartesi hariç her gün mesai saatlerinde ziyaret edilebiliyor.

Neues schloss – Yeni Saray

Stuttgart’ın en önemli tarihi yapılarından biridir. 18. Yüzyılda Barok tarzda inşaa edilmiştir.

Dönemin hükümdarı Charles Eugene gücünü tüm dünyaya göstermek için, Dük Carl Eugen von Wuerttemberg ailesinin yaşayabileceği bir saray inşaa edilmesini istemiştir.

Saray U şeklinde bir görüntüye sahiptir. İçerisinde 365 den fazla oda bulunuyor, odalar yoğun olarak barok tarzdadır.

İkinci dünya savaşında yoğun bombardımana maruz kalmış ve büyük restorasyon görmüştür.

Saray günümüzde Stuttgart mali işler ve eğitim bakanlığına ev sahipliği yapmaktadır.

Hükümet binası olarak kullanıldığı için içerisini özel izinle alınan turlar haricinde gezmek mümkün değil.

Mercedes-Benz Müzesi

Mercedes-Benz müzesi 19 mayıs 2006 tarihinde Stuttgart da mercedes-Benz tarafından açılmıştır.

Mercedes-Benz müzesi Mercedes-Benz arena stadının hemen karşısında Mercedes fabrikasının yanında kurulmuştur.

Müze kronolojik sıralama ile en yukarıdan en aşağıya doğru gezilmektedir.

1885 den günümüze kadar hem motor hemde motorlu araçlar sergilenmektedir.

Müzenin yapımına 50 milyon Euro harcanmış olup, içerisinde 180 araçlık bir koleksiyon barındırıyor.

Müzenin mimarisini ise Ben Van Berkel ve Caroline Bos’un kurucusu oldukları un studio mimarlık ofisi üstlenmiştir.

Giriş ücreti 10 euro. Zaman kısıtı yoktur. Müzenin sonunda ise koleksiyon ürünler için bir showroom mevcuttur.

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz