Jahorina kayak merkezi Saray Bosna’nın sırp bölgesinde yer alan ve aynı zamanda Bosna Hersek’in en ünlü kayak merkezidir.

Jahorina kayak merkezinin hem acemiler için hem de usta kayakçılar için bir çok pisti vardır. . Dağın iki yüzüne kayılarak inilebiliyor. Bir yüzü daha acemi ve orta seviye kayakçılar için diğer yüzü ise usta kayakçıların kayabileceği güzel pistlere sahip.

Jahorina dinar alplerine bağlı  1916 metre yükseklikte 30 km uzunlukta  Bosna-Hersek’in ortasında yer alan dağıdır. Yılın ortalama 175 günü kayak sporu yapılabiliyor.

Jahorina’da 20 km uzunluğunda toplam 22 adet pist ve 8 kayak asansörü mevcut, aynı anda 7500 kişinin rahatlıkla kayak yapabileceği kapasiteye sahiptir. Yarışlar için ise 3 adet profesyonel pist bulunmaktadır. Bunlar; slalom, büyük slalom ve iniş yarışı pistleridir.

Jahorina kayak severler için alternatif vizesiz fiyat bakımından avrupa birliği ülkelerine göre uygun bil alternatiftir. Peki jahorina’ya gittik nerede konaklamalıyız gibi soruyla karşılaşıyoruz.

Nerede konaklayacağız sorusuna gelirsek; benim şahsi görüşüm eğer biz akşama kadar kayarız akşam otelde yemek yer bir şeyler içer uyuruz, zaten tüm gün yorulacağız akşam bir şey yapamayız derseniz dağın hemen eteklerinde pistlere yakın güzel oteller var fiyatları biraz pahalı ama zahmetsiz oteller.

Ancak biz kayak da yaparız akşam gezmek istiyoruz, akşamları bar, kafe, restoran gibi yerlere gitmek istiyoruz diyorsanız. Saray Bosna konaklama tercihiniz için en doğru karar olur ki tüm kayak yapmak gerçekten zor ve yorucu aynı zamanda maliyetli bunun yerine yarım günlük ski pass alırsınız ve rahatlıkla 4 – 5 saat kayak yapar, yarım saat 45 dakikalık otelinize geri dönebilir ve akşam güzel programlar yapabilirsiniz. Tercih sizlerin ancak dağın olduğu yerde otel harici restoran, kafe, bar gibi yerler bulmak zor.Bunun için ise araç kiralayabilir yada turlara katılabilirsiniz.

Bu arada 2019 kayak yarışları jahorina’da yapılıyor bilginiz olsun, hala gitmeyenler için güzel bir alternatif.

             Keyifli ve sağlıklı tatiller..

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz