Kış ayların da doğanın tadını çıkararak gezilecek yerler..

Kış aylarında gezilmesi gereken yerler yazı dizisinin ilk serisin de İstanbul’a yakın yerleri ele alacağım sizler için. 

İstanbul ve çevresinde kış aylarında doğanın tadını çıkarabileceğiniz o kadar çok yer var ki..

Öncelikle sizlere Şile ve Ağva dan bahsedeceğim. 

Şile – Ağva 

Ağva konum olarak İstanbul sınırları içresindedir ancak, biraz şehir dışında kaldığından başka bir şehir gibi düşünülüyor. 

Ağva doğa harikası bir yer, yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel olan Ağva, şehir kalabalığından uzakta kafa dinlemek için harika bir yer. 

Nehir kenarında şömineli, jakuzili tam kafa dinleyip dinlenmeli bir tatil sizleri bekliyor. 

Havanın güzel olması ile atv kiralayarak çevreyi dolaşabilir harika deniz manzaralarına eşlik edebilir yada nehirde deniz bisikleti ile gezebilirsiniz. 

Ayrıca Ocaklı kaleyi, saklı gölü, gelin kayasını ve Şile kalesinde gezmeyi unutmayın derim.

İkinci yerimiz ise Kocaeli Ormanya parkı. 

Kocaeli – Ormanya

Kocaeli büyükşehir belediyesinin bir projesi olan Ormanya; Hobbit evleri, tamamlan 12 bölge, 275 aktivite ve 75 hayvan türü ile çok güzel bir yer. 

İçeriye girdiğinizde masal diyarındaymış hissi uyandıran bu yerde en çok ilgi çeken yer ise orman köy olmaktadır. Meşe ağaçlarının altına yapılan bu güzel orman evleri görülmeye değer güzelliktedir. 

Ormanya’da akşama kadar hiç sıkılmadan doyasıya gezebilir ve günü birlik güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Üçüncü yerimiz ise İstanbul’a 1,5 – 2 saat mesafede Sakarya Sapanca gölü. 

Sapanca gölü 

Sapanca özellikle yıllardır beton görmekten sıkılan, trafik ve kalabalıktan kaçan İstanbullular için uğrak noktasıdır. 

Çok fazla Konaklama seçeneğinin olması da bir avantaj; 5 yıldızlı oteller, size ait villalar, tiny house, çadır gibi bir çok tercih mevcuttur. 

Gölün sakinliği ve huzuru içinize kadar işleyecek, kış aylarında gittiğinizde ise şömine ateşi içinizi ısıtacaktır. 

Bu kadar huzur yeter biraz dolaşalım derseniz; bisiklet ve yürüyüş yolunda dolaşabilir, Kırkpınar mahallesi ve Bağdat caddesinde gezebilir, soğumak yaylasına gidebilir yada Kartepe kayak merkezinde kayak yapabilirsiniz. 

Yeme içme konusunda da alternatifi çok olan bir yer, öncelikle güzel bir Çerkez kahvaltısı yapabilirsiniz. Ve yemek tercihi olarak Reis’in teknesinde balık yemeden dönmeyin derim.

Gidilecek restoranlar; Reis’in yeri, Meşelik park restoran, Naturköy, Fatoş Cafe, Heinz ev mantısı, Çiftlik restoran, Uğurlu dükkan, Sasa harmandık restoran ve Maja Kırkpınar.

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz