Hallstatt Avusturya’nın en popüler yeri hatta dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok fotoğrafı çekilen köylerinden biridir. Son yapılan nüfus sayımına göre köyde sadece 946 kişi yaşamaktadır. Kasaba 7000 senelik bir tarihe sahiptir.

Hallstatt eski çağlardan kalma tuz üretimi ile ilgilenir ve buna Hallstatt kültürü denmektedir. Dünyanın en eski tuz madeninin burada olduğu düşünülmektedir.

Köy aynı zamanda Unesco dünya miras listesinde de yer almaktadır.

Hatta köy o kadar popüler olmuş ki Çin halk cumhuriyeti köyün replikasını topraklarına yaptırmış ve turizm patlamasını hedeflemiştir.

Eşsiz doğa manzaralarına şahit edeceğiniz Hallstatt’ta zaman kavramını unutup zamanın durmasını isteyeceksiniz.

Hallstatt’ta neler yapılır ???

Öncelikle sokaklarını adım adım keşfedebilir minik kafelerinde bir şeyler içebilirsiniz. Ardından meydanda bulunan market bölgesinden bir şeyler alabilir özellikle bölgeye has el yapımı hediyelik eşyalara bayılacaksınız.

Ardından gölün tadını çıkarabilir gölde feribot ile karşı kasabalara geçebilir ve unutulmaz anlarınızı fotoğraflayabilirsiniz. Hatta fotoğraf çekmekten yürüyemeyecek duruma gelebilirsiniz.

Çeşit çeşit meyve likörü bulunan schnaps içmeyi de ihmal etmeyin.

 

Beinhaus (Kemik Evi’ni) Görmek

St. Michael Kilisesi’nin girişinde bulunan kemik evi 1700’lü yıllarda mezarlıklar dolduğu için ölülerin kafa taslarını çıkarıp kurutmuşlar ve üzerlerine çeşitli motifler ile boyamışlar. Kemik evinde yaklaşık 1200 adet kemik bulunmaktadır.

Kemik evinde bulunan son kafatası ise 1983 yılında ölen bir kadına aittir. Bu uygulama yapılmasına son verilmesine rağmen ölmeden önce kendi isteği ile böyle bir uygulama yapılmıştır. Buraya giriş ücreti sadece 1,5€ dur.

Skywallk ve Tuz Madenleri

Gözlem noktası ve tuz madenlerine füniküler ile çıkıp inmek en kolayı ve en güzeli fünikiler ile iniş çıkış ve rehber eşliğinde tuz madenlerini gezmek toplamda 30€ biraz pahalı gibi gelsede ömür boyu unutamayacağınız bir deneyim yaşamak için kesinlikle değer.

Fünikilerden indiğinizde hemen karşınıza bir restoran ve önünde inanılmaz bir manzaraya sahip gözlem noktası gelecek bu manzara karşısında fotoğraf çekinmekten ve manzaranın keyfini çıkarmaktan bir süre kendinizi alamayacaksınız. Burada bir şeyler yiyip içebilir ve ardından patika bir yol ile yaklaşık 500 metre yukarıda ki tuz madenlerine geçebilirsiniz.

Tuz madenine vardığınızda önce grubun toplanması ve bir önceki grubun geziyi sonlandırması için beklemeniz gerekebilir. Bu bekleyişi kafesinde bir şeyler yiyerek veya içerek geçirebilirsiniz. Sıra sizin gruba geldiğinde ise içeride kıyafetlerinizin kirlenmemesi ve rahat gezebilmek için size bir kıyafet veriliyor, kendi kıyafetlerinizin üzerine bu kıyafetleri giyiyorsunuz ve artık Dünyanın en eski tuz madenini gezmek için hazırsınız.

Dünyanın en eski ve aktif olması madeni daha da çekici kılıyor. Maden tam 7000 yaşında evet yanlış duymadınız hem aktif hem dünyanın en eski tuz madeni.

Maden gezmenin bu kadar eğlenceli olduğunu biz de gezmeden bilmiyorduk, sizde gezmeden ne kadar eğlenceli olabilir ki diyebilirsiniz. Peki neden bu kadar eğlenceli; madeni eğlenceli yapan videolar ve görsellikler ile madenin tarihi çok iyi anlatılıyor bunun yanında içeride madenler arası geçişlerde kullanılan kaydırak inanılmaz eğlenceli, ve en sonunda çıkarken kullanılan çalışanların içeride ulaşım aracı olarak kullandıkları hatta tuzları taşımak içinde kullanılan mini bir tren çok heyecan ve keyif vericiydi sadece bunlar için bile görmeye değer bir yer.

Konaklama ve Ulaşım önerileri;

Ulaşım için biz uçak ile Viyanaya indik ordan ise araç kiralayarak yaptık en iyi ve rahat yöntem bu hemde ekonomik.

Konaklama için ise; Hotels.com veya Booking.com üzerinden rezervasyonumuzu yaptık otel olarak ise Seewirt Zauner harika bit otel direk meydanda çok güzel manzaraya sahip 35 numaralı odayı alırsanız manzara harika.

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz