Amalfi sahilleri güney İtalya’da bulunan tiren denizinin salerno körfezinde yer almaktadır.

Napoli’den yola çıktığınızda Amalfi sahillerine doğru giderken o kıvrımlı yollarda dünyanın en güzel en romantik yol haritasından geçiyorsunuz.

Yol üzerinde bir tarafınız yemyeşil ormanlık, diğer tarafınız uçurum, dik yamaçlar ve masmavi denizi ile adeta büyüleniyorsunuz.

Amalfi sahilleri kelimenin tam anlamıyla yer yüzünde bir cennet.

Çok eskiler sadece korsanların, hırsızların ve eşkiyaların uğradığı bu kasabalar artık gezginler ve tatilciler ile birlikte dünyanın en ünlü kasabaları olmuşlardır.

 

70 km uzunluğunda ki sahil şeridinde toplam 16 köy ve kasaba bulunmaktadır.

Biz Sorrento’dan başlayıp sırasıyla Positano, Arienzo, Laurito, Praiano, Amalfi ve Atrani ile bitirdik.

Sahil şeridinin başkenti Amalfi kasabası adını Herkülün aşık olduğu bir su perisinden aldığı söylenir. Hikayede su perisi genç yaşta ölünce Herkül kendi kendine bir söz verir ve onu dünyanın en güzel yerine gömeceğine söz verir ve Amalfi’yi inşa ederek en dik yamacına gömer.

Tarihçilere göre ise Amalfi 447 yılında kurulmuştur. Amalfi ile özdeşleşmiş bir diğer şey ise limon bahçeleri, Amalfi’nin her yeri limon ve bahçeleri ile dolup taşıyor. Alışılmışın dışında çok büyük limonları oluyor. Bu Limonlar ile limonata, limoncello, limonlu sabun, limonlu çikolata ve şekerlemeler görmek mümkün.

Çok küçük bir kasaba olan Amalfi’nin merkezine geldiğinizde sizi Piazza del Duomo

karşılıyor. 10. Yüzyıldan kalma devasa bir katedral.

Merkezde bulunan sayısız restoran, cafeler ve hediyelik eşya dükkanları ise görmeye ve hoş vakit geçirmeye değer.

Positano

Amalfi sahillerinin Amalfi’den sonra en önemli en ünlü kasabası.

Amalfi sahillerinin gizli kalmış cenneti, uzun dik yamaçlara kurulu daracık sokaklardan rengarenk evleri geçerken her yeri restoran hediyelik eşya dükkanları ve butik oteller ile dolmuş, aynı zamanda eşsiz manzara eşliğinde sahile kadar inerek Positano’ya bir de aşağıdan bakmanızı ve denizin keyfini çıkarmanızı öneririm.

Sahilin en ünlü kasabasına gelmişken denize girmeden ve eşsiz kokteyllerini tatmadan ayrılmayın derim.

Ne Zaman Gidilir ???

Amalfi sahillerinin en güzel zamanı mayıs haziran ayı be eylül ayı olabilir. Diğer zamanlarda özellikle Temmuz Ağustos’ta çok sıcak ve çok kalabalık oluyor.

Konaklama Önerileri;

Amalfi sahillerine geldiğinizde ki bir çok konaklama seçeneği var. Yüksek bütçeye sahipseniz Amalfi, Ravello yada Positano da kalabilirsiniz. En iyi en kalite ve her sabah ayrı bir manzaraya uyanabileceğiniz konaklamaya sahiptir.

Bir diğer seçenek ise daha az turistik olan ancak bu turistik yerlere sadece 10-15 dakika uzaklıkta olan Sorrento tarafında kalabilirsiniz. Buralar bütçeye daha uygun ve farklı konaklama seçeneklerine sahiptir.

Konaklamalarınızı, www.booking.com, www.hotels.com veya www.airbnb.com üzerinden yapabilirsiniz.

Ulaşım önerileri;

Amalfi kıyılarına en rahat ulaşım Napoliye uçarak oradan tren yada otobüs ile geçmek. Araba kiralamak ise biraz pahalı olmakla beraber alternatif ulaşım aracı olarak kullanılabilir. ( araba kiralayanlar için sezonda otopark yok denecek kadar az ve pahalı)

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz