Sınır komşumuz Bulgaristan kış ve doğa sporları bakımından oldukça zengin bir coğrafya ya sahiptir. Bulgaristan’da önemli 3 adet kayak merkezi mevcuttur.

1 – Pamporovo

Pamporovo Türkiye’ye en yakın kayak merkezi sınırdan sadece 100 km mesafede bu yüzden Türklerin en çok tercih ettiği kayak merkezlerinden biri Pamporovo da kayak merkezinin olduğu bölgede yerleşim yok denecek kadar az ve sadece 3 5 adet otel mevcut ve yerleşimin azlığından dolayı akşamları yapılabilecek çok fazla şey yok ancak  kayak keyfi güzel iyi pistlere sahiptir. Fiyatlar Türkiye’ye göre oldukça uygundur. Fakat yerleşim olmayışından dolayı yeme içme otel harici çok kısıtlıdır.

Ulaşım; ister tur ile ister otobüs ile direk İstanbul seferleri mevcut, isterseniz kendi aracınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otel Önerilerim; Perelik hotel, Holiday village kochorite, Hotel orlovetz, Finlandiya hotel.

Fiyat aralığı: Seçtiğim otellerin gecelik oda fiyatı  300 tl ile 800 tl arasıdır. Booking.com ve Hotels.com üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

2 – Samokov – Borovets

Borovets Bulgaristan’ın yurt içindeki en ünlü kayak merkezlerinden biri bunu sebebi ise başkent Sofya’ya sadece 60 km 1 saatlik mesafede Pamporovo ya nazaran daha fazla yerleşim mevcut, otelleri güzel, şık ve sıcak dağ evleri var. Her seviyeye uygun pistler ucuz teleski ve kayak ekipmanı kiralama imkanı var. Yeme içme bakımından zengin bir çok restoran ve Türk mutfağı çeşitliliği var. Macera arayan kayak severler için tercih edilebilir seviyede bir kayak merkezi.     

Ulaşım önerim; otobüs veya kendi aracınız ile ancak isterseniz yine tur ile veya İstanbul Sofya uçuşu yapabilir oradan da otobüs ile Borovets’e geçebilirsiniz.

 

 

Otel Önerilerim; Rila hotel Borovets, hotel Samokov, Festa winter palace hotel spa.

Fiyat aralığı: Seçtiğim otellerin gecelik oda fiyatı  300 tl ile 1000 tl arasıdır. Booking.com ve Hotels.com üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

3 – Bansko

Bansko Bulgaristan’ın hatta Avrupa’da ün yapmış bir kayak merkezidir. Uluslararası kayak yarışlarının da olduğu sayısız piste sahiptir. Şehrin tamamen içinde yer alıyor. Kayak şehre iniyor ve tek bir teleferik ile pistlere ayrılan kayağın merkezine çıkıyorsunuz. Oradan ise sayısız piste ayrılıyor, ister kolay ister zor sayısız pistte kayma şansı yakalıyorsunuz. Sadece teleferik ile çıkıp direk kayarak aşağıya indiğiniz pist, öğrenmek için çok iyi olan orta düzey bir pisttir ve uzunluğu 8 km’dir. Her bakımdan  gittiğim kayak merkezleri içinde en iyisi diyebilirim. Yeme içme ve eğlence bakımından o kadar zengin ki birbirinden güzel mekanlar da karar vermekte zorlanıyor insan. Bansko ekonomik kayak tatilinin tam merkezi en az 4 günlüğüne gitmenizi öneririm. Eminim gittiğinizde iyi ki dediğiniz bir kayak merkezi olacaktır.

Ulaşım Önerim; ister tur ile ister otobüs ile Sofya aktarmalı isterseniz de İstanbul Sofya uçak ile ardından tekrar otobüs ile yola devam edebilirsiniz. Bir her seferinde kendi aracımızı tercih ettik, Bursa’dan direk gidişlerde maksimum 8 saat araba yolculuğu sürüyor. Ancak zamanınız var ise 6 saatlik Bursa Sofya yolculuğunun ardından 1 gece Sofya konaklaması yapabilir ve tarihin büyülü şehrinde dolaşırken büyüden kaydolabilirsiniz ve ardından 2 saatlik bir yolculuk ile Bansko ya varabilir ve kayağın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Otel Önerilerim; Regnum Bansko, Premier luxury mountain resort, Kempinski hotel grand arena.  

                 Fiyat aralığı: Seçtiğim otellerin gecelik oda fiyatı  500 tl ile 1000 tl arasıdır. Booking.com ve Hotels.com üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

 

 

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz