Viyana deyince aklımıza ilk gelen ihtişamlı sarayları Avrupa’nın en ihtişamlı saraylarını Viyana’da görmek mümkün.

Viyana aynı zamanda dünyanın en yaşanılabilir şehirlerin hep en başında yer almaktadır.

Viyana’ya geldik neler yapmalıyız diye düşünmeden edemezsiniz. Viyana Avusturya-Macaristan krallığından kalma başkentliğini ve tarihi yapısını çok iyi muhafaza etmiş bir başkenttir.

Viyana’da yapılacaklara bakacak olursak kısaca; kafeler turu yapabilirsiniz, bisiklet ile şehir turu yapılabilir, zamanınız ve uygun kıyafetiniz var ise Opera balosu kesinlikle yapılmalı. Noel zamanı ise Noel Pazar’ı gezilmeli, kışın Rathaus da kurulan pus pistinde pus pateni, partner bölgesinde ki park da güzel vakit geçirebilir ve dünyanın en iyi şnitzellerini Viyana’da özellikle Figlmüeller de yemeyi unutmayın.

Bunların dışında vaktiniz var ise; St. Stephens Katedralini, Rathaus – Belediye Binasını, Schönbrunn Sarayı’nı, Flea Market Naschmarkt, Sigmund Freud Müzesini, Kunsthistorisches Müzesini, Opera Binası (State Opera House), Haus Der Musik (müzik evini), Melk Manastırını ve Judenplatz – Yahudi Mahallesini ziyaret edebilirsiniz.

Bizim için önemli olan ve kesin ziyaret edilmesi gereken yerler;

Belvedere Sarayı

Belvedere sarayıda bu ihtişamlı saraylardan biri. 17. Yüzyılda yapımına başlanan bu saray Savoy Prensi Eugen tarafından yazlık saray olarak yaptırılmıştır.

Barok mimari yapıya sahip olan saray aslında bir kompleks niteliğindedir. Yukarı ve Aşağı olarak ikiye ayrılan sarayın yukarı olarak nitelendirilen kısmında gösterişli eşyalar sergilenmektedir.

Aşağı olarak nitelendirilen tarafta ise heykeller ve dekoratif yapılar mevcuttur.

Sarayın bir diğer önemi ise 2. Dünya savaşından sonra Avusturya’nın bağımsızlık anlaşmasını imzalandığı yer olması, Avusturyalılar tarafından çok önemli yere sahiptir.

Günümüzde Avusturya’nın en önemli ve görkemli müzelerinden biri olarak yerini almaktadır.

Hundertwasser Ve KunstHausWien Evi

Viyana’nın hatta Avrupa’nın en ilginç yapılarının başında geliyor. Viyana ziyareti yapan hemen herkesin en çok ziyaret ettiği yapıdır.

Yapı aslında bir apartmandır, ve bu apartmanın en büyük özelliği rengarenk olması ve diğer yapılar gibi düz değil çarpık olmasıdır.

Bina 1983 ve 1985 yılları arasında yapılmış ve adını aynı zamanda mimarı olan Friedensreich Hundertwasser’in soy adından almıştır. Ünlü sanatçı öyle bir bina hayal etmiş ve yapmıştır ki rengarenk duvarlar asimetrik ve yamuk pencereler ve bir çok dekoratif unsur kullanılmıştır.

Binada toplam 53 daire, 4 adet ofis ve en alt katında da kafe bulunmaktadır. Binanın bahçesinde çok güzel bir şeyle ve yeşillikler ile donatılmıştır.

Bina ilginizi çektiyse hemen bir kaç sokak ötede Friedensreich Hundertwasser’in yaptığı bir diğer bina daha bulunmaktadır.

KunstHausWien

Bu sefer binanın renk çeşitliliği daha az daha fazla siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu bina aslında bir müzedir.

Binanın en alt katında mini bir alışveriş dükkanı ve üst katında ise Hundertwasser’in eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Müzeye giriş ücreti 12€ ancak city kartınız var ise sabah 10:00 akşam 18:00 saatleri arası ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

 

Opera Binası

State Opera House dünyanın en ünlü ve en görkemli opera binasıdır. Gotik tarzda yapılmış bu opera binasında bir opera dinlemek istiyorsanız bavulunuzu ona göre hazırlamanız gerekmektedir. Kıyafet zorunlulu mevcut ancak opera dinlemeye değilde binayı gezmek isterseniz yaklaşık 1 saat süren bir tur düzenleniyor ve 7,5€ fiyatı mevcut gayet yeterli olabilir.

 

Ulaşım ve konaklama önerileri;

Biz her gittiğimiz lokasyon da olduğu gibi yine merkezi ve turistik bir yerde konaklayarak ulaşım için vereceğimiz ücreti ve zamanı otele vermeyi tercih ediyor, ve gezerek sokak sokak görerek şehri gezmeye bayılıyoruz. Bu sayede hem ulaşımda vakit harcamıyoruz hemde ekstra ulaşım ücreti ödemiyoruz. Tabi bunu yaparken günde ortalama 15 ile 20 km. arası yürüdüğümüzü unutmayalım.

Το axiopistofarmakeio παρουσιάζει το ενεργό συστατικό Κιτρικό Άλας Σιλντεναφίλης το οποίο είναι αρκετά επωφελές όσο αφορά τη θεραπεία της ανδρικής ανικανότητας. Μπορεί να συνιστά είτε μια ολοκληρωτική αδυναμία επίτευξης στύσης ή εκτός εάν υπάρχει μια μορφή σεξουαλικής διέγερσης και πράγμα που θα μειώσει πραγματικά τον κίνδυνο να πάρει έρπητα ζωστήρα.

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz