Colmar – Alsace

Colmar Alsas bölgesinin en önemli şehirlerinden biridir. Adeta bir sulu boya tablosu gibi olan şehirde gezerken inanın fotoğraf çekmekten yürüyemiyorsunuz.

Rengarenk evler, restoranlar resmî binalar. Arnavut kaldırımları ile kaplı daracık ancak insanın içini huzur kaplayan sokakları. Nehirleri birbirine bağlayan küçük şirin köprüler adeta insanı büyüleyen bir şehir Colmar.

2.Dünya savaşında son kurtarılan şehir olan Colmar, ne kadar Fransız bir şehir olsada Almanya’nın izlerini en çok taşıyan şehirdir. Hemen hemen herkes Almanca bilir İngilizce çok yaygın değil bir de eskiden kalma eskilerin kullandığı Alsasca hala kullanılan diller arasında.

Tarihte çok kez kimlik değiştiren Colmar’ı gezerken tarih ve kültür karmaşasını çok iyi hissedebiliyorsunuz.

Colmar’ da görülmesi gereken yerler;

Colmar’ın sokaklarında sadece gezmek bile çok büyük bir deneyim.

 

Unterlinden müzesi; Colmar halkının adeta gurur kaynağı. Ortaçağ manastırının içinde kurulu olan orta çağa ait bir çok eser bulunmaktadır. İçerisinde Gruenewald, Holbein the elder, Renoir ve Picasso gibi bir çok ressamın tabloları bulunmaktadır.

 

Bartholdi müzesi; özgürlük heykelinin de içinde bulunduğu aynı zamanda heykelin mimarının colmar’ lı olmasından dolayı ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Başkanlar evi (Maison deş Tetes); Colmarın en eski ahşap binası özelliği ise 16. Yüzyılda inşaa edilmiş bu binanın dış yüzeyi yüzlerle süslenmiş bir binadır.

Dominik kilisesi; Hemen meydan da merkezi konumda bulunan bu güzel şaşalı kilise mimari güzelliği dışında sadece içerisinde bulunan Schongauer tablosunun bulunmasında dolayı bile görülmeye değer.

 

Colmar’da ne yenir nerede yenir ???

Colmar da özellikle kahvaltı için Harika pastaneleri var, lezzetli hamur işleriyle ünlü  pastanelerde makaron, börek çeşitleri, kruvasan yiyebilirsiniz. Kugelhopf tatlısı, eggy muhallebi ile armutlu tart olan tarte aux poires tatmadan dönmeyin.

Şarap yolunun merkezi olan Colmar da şarap içmeden ve almadan dönmeyin derim. Bütün barlarda bulunan baharatlı şarap da ilginizi çekebilir.

Alsas’a özel iki şaraptan muscat olan oldukça tatlı ve Gewürztraminer ise diğer bölgelerin şaraplarına göre biraz daha içimi güzel bir şaraptır.

Değişik tatlar arayanlar için elma şarabı özellikle kreple servis edilen Doux tatlı az alkollü bir şarap tarzı. Bir de votkaya benzeyen eau de vie (hayat suyu) anlamına gelen votkadan biraz farklı meyveden üretilmektedir. Son olarak eriklerden üretilen eau de vie de Mirabelle ‘i mutlaka deneyin.

Colmar’da nerede kalınır ???

Bana sorarsanız colmar merkezinde kötü yer yok denebilecek kadar az. Gözünüz kapalı otel seçseniz bile kötü bir yere denk gelebilme olasılığı çok düşük.

Ancak bizim tercihimiz Hotel Le Colombier Suites oldu. Otel çok temiz konum Harika nehir kenarında kendine özel bahçesi var. Romantik ve baş başa bir tatil yapanların mutlak tercihi olmalı. Otelin fiyatı 60 Euro ile 120 Euro arası değişiyor. Böyle konum böyle güzel otel için çok iyi fiyat erken rezervasyon da minimum fiyata tutabilirsiniz.

 

 

Colmar’a gittiğiniz de uğranması gereken köylerin başında Eguisheim ve Turckheim gelmektedir.  

Bunlardan da biraz bahsetmek isterim.

Eguisheim

Eguisheim 2013 yılından beri Fransa’nın en güzel köyleri listesine üyedir ve 2013 yılında en güzel köy seçilmiştir.

Alsas bölgesinin şarap yolunun kalbinde yer alan bu köy 200 metre yükseklikte etrafı tamamen üzüm bağları ve depolarıyla çevrili, yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı mükemmel bir köy.

Köy colmar’a sadece 5 km uzaklıkta bu güzel köyü 30 dakika gibi bir sürede gezebilir ve güzel şarapların olduğu dükkanlardan şarapların tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz. Eguisheim’e Colmar’dan çok yaygın olmayan uber ile veya otobüs ile 10 dk da gidebilirsiniz.

4.Yüzyılda Romalılar ilk üzüm asmalarını bu köye dikmişler ve bölgenin en iyi şarapları bu bölgede yetişmiş. Ağustos ayında ise leylek festivali ve şarap yetiştiriciliği festivaliyle köy cıvıl cıvıl oluyor.

Turckheim

Vieille ville de Turckheim Eskilerde Alman hükümdarlığında olan Turckheim Almancada Türk yurdu anlamına gelmektedir.

Turckheim de gezerken rengarenk evlerin rengarenk çiçeklerle süslendiğini göreceksiniz. Sokaklarını diğer köylerden ayıran tek özellik bu yine aynı tarz mimariye sahip evler. Köyün merkezinde büyük bir kilise bulunmaktadır. Bir de ikinci dünya savaşını anlatan küçük bir müze mevcut.

Turckheim colmardan 10 km uzaklıktadır. Turckheim’e ulaşım yine aynı yollarla biz gelirken uber ile geldik dönüşte ise uber bulamadık ve şans eseri sadece günde 3, 4 kere gelen otobüsün saatine denk geldik ve 10 dk da colmar’a döndük.

 

Ulaşım önerilerim;

Colmar’a gelenlerin belirli güzergahlar mevcut biz Paris üzerinden tren ile geldik yaklaşık 600 km yolu 2 saatte rahatlıkla geldik. Trenler çok rahat konforlu masasından elektrik prizine kadar her şey var. Ancak pahalı bir seçenek 2 kişi 150 Euro gibi bir ücreti var. Otobüs 100 Euro tutuyor o da 6,7 saat sürüyor tabi karar sizin. Biz en neredeyse en uzak güzergahı seçtik.

Almanya yada İsviçre üzerinden gelenin sayısı daha fazla oralardan gelenlerde tren kullanıyor. Fiyatlar iki kişi 60 Euro’yu geçmiyor ve hem Stuttgart’dan hemde Basel’den yarım saat mesafe de gelebilirsiniz.

 

Uçak rezervasyonları için;

www.turkishairlines.com

www.flypgs.com

www.skyscanner.com

Adreslerini kullanabilirsiniz.

Otel rezervasyonları için;

www.booking.com

www.hotels.com

Adreslerinden yapabilirsiniz.

Keyifli mutlu tatiller..

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz