Çek cumhuriyeti başkenti Prag’a 175 km uzaklıkta Avusturya sınırında olan kasaba Vltava nehri üzerinde 1200’lü yıllardan günümüze gelmiş ve tarihi dokusunu hiç bozmamıştır.

Kasaba 1992 yılından beri, hatta Çek cumhuriyetinin ilk UNESCO dünya mirası listesindeki yeridir. Almanca çarpık çayır anlamına gelen Cesky Krumlov’a neden çarpık çayır denildiğini Krumlov kalesine çıktığınız da çok rahat anlayabiliyorsunuz.

Her zaman çok merak ettiğimiz, rotamızı bir çok kes buraya çevirmek istediğimiz bu kasabanın sokaklarında gezerken adeta bir kaç yüzyıl geriye dönmüş hissi veriyor. Sıfırlı derecelerde sokaklarında gezmekten bu kadar keyif aldığım başka bir yer hatırlamıyorum. Adeta bir orta çağ kasabasında geziyor hissini hiç bir yerinde kaybetmiyorsunuz.

Kasaba yaz aylarında inanılmaz kalabalık oluyor o yüzden biz kışın gezmeyi tercih ettik ve tarih dolu sokaklarını gezerken hem kalabalıktan uzak hemde üzerimize yağan karın bizde bıraktığı etki inanılmaz oldu.

Kasabada görülmesi gereken bir kaç tane yer mevcut bunlardan en önemlileri; Kostel st. Vita kilisesi, Krumlov şatosu ve Krumlov kalesidir. Aynı zamanda nehir kenarında ki kafeler de oturup bir şeyler içmek ve el yapımı oyuncaklar satan dükkanı gezmeyi ihmal etmeyin.

Ulaşım ve konaklama önerileri;

Biz istanbul’dan Pegasus Airlines ile Viyana’ya, Viyana’dan ise araç kiralayarak yaklaşık 3 saatlik ve 250 km’lik yolculuk ile kasabaya vardık. Yaptığımız yolculuk çok keyif vericiydi karla kaplı ormanlık alanlardan şirin Avusturya kasabalarını geçerken durup durup fotoğraf çekmekten kendimizi alamadık.

Konaklamamızı “Booking.com” üzerinden Hotel Leonarda ya yaptık ve yaklaşık 500 yaşında ki bu harikulade evde konakladık. Kesinlikle tavsiye ederiz. Oda kahvaltı şeklindedir ve kahvaltısı da gayet başarılıdır. 1 yada 1 buçuk gün burası için gayet yeterli geldi bizim için.

Şimdiden iyi tatiller:))

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz