Cunda ya gelen hemen herkesin meraklı gözlerle baktığı Despot evi. Rum Ortodoks din adamlarına verilen ünvandır.

Ancak yerel halk bu evi hep eski yetimhane olarak adlandırmaktadır.

Despot evinin tarihi antik çağlara dayanmaktadır. Rum Ortodoks kilisesi din adamı despot Episkos Grigorios Agathonikeos tarafından 1862 yılında yaptırılmıştır.

Bina Despotun ölümünden sonra 1877 yılından Osmanlı devletine geçmiştir ve bir süre Osmanlı devleti tarafından hükümet binası olarak kullanılmış 1973 ve 1976 yılları arasında ise Yeşil çam filmleri için kullanılmıştır. Ardından ise 1981 yılına kadar yetimhane olarak kullanılmıştır.

1981 ve 2015 yılları arasında atıl ve harabe şeklinde kalmıştır, ancak 1986 da ne kadar harabede olsa tekrar Yeşil çam filmi çekilmiştir. 2015 yılında ise turizm bakanlığının kiralaması ile 4 yıl süren bir restore çalışması ile harika bir otel haline gelen yapı 2019 dan beri otel olarak hizmet vermektedir.

Yatırım maliyeti 13 milyon Euro olan despot evi denize sıfır konumda 28 odası ile hizmet vermektedir.

Denize sıfır olmasına rağmen önünde plajı olmayan Otelin anlaşmalı plajı 7 km mesafede Fora Beach olarak geçmektedir. Otelden plaja servis olsa da yeterli seviyede değil saat araları çok açık kendi plajın yok ve böyle hizmet veriyorsan daha sık servis koyman gerekir bence.

Bahçesinde küçük ama güzel bir manzaraya sahip bir havuzu bulunuyor o da havuz severler için yeterli düzeyde.

Restoran ve barı harikulade dışarıya çıkmanıza hiç gerek yok harika içecekler ve yemekler servis ediliyor gayet başarılı.

Otelin hizmet kalitesi dört dörtlük diyebiliriz. Otelin sahibi ve mimarları da Bursalı olunca ayrı bir sevdik oteli ancak mimarı demişken Dr. Yüksek Mimar Işıl Gençoğlu’nu böyle güzel bir restorasyon ve dört yıl süren özverili çalışması sonucu kutlamamak elde değil.

Fiyatlara gelecek olursak, gecelik sezona ve odaya bağlı olarak 1.000 – 3.500 tl arası değişiyor. Alınan hizmet ve fiyat dengesi başarılı.

Otel genel olarak çok güzel biz rezervasyonumuzu www.hotels.com üzerinden yaptık, isterseniz direk otelde rezervasyon alıyor.

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz