Gezme tutkunu olan hemen herkes uzun vize almanın yollarını arıyor.

Ben de zamanın da baya kafa yormuştum bu uzun vize alma olayına. Ancak uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu uzun vize alma yolunun biraz şans ile beraber vize başvurusu yaptığımız ülkeler ile de ilişkisi bir hayli fazla.

Öncelikle; uzun vize almak istiyorsak, bütün evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamamız gerekiyor.

Evraklarımızı hazırladıktan sonra hangi ülkeye başvuracağımız da çok önemli. Bazı ülkeler uzun vizeye daha yatkın olurken bazı ülkeler ise işi o kadar çok abarttı ki neredeyse sadece kaldığınız gün kadar vize veriyor.

Bunun gibi sorunların önüne geçmek için ilk önce süreklilik sağlayabileceğiniz bir ülke seçmelisiniz bu ülkede tabi ki vize problemi çıkarmayan ülkelerden olmalıdır.

Bu ülkelerden bazılarını söyleyecek olursak, İtalya, Fransa, Yunanistan, İspanya, Portekiz ve kısmen Almanya gibi ülkelere başvuru yaparsak 1 aydan başlayarak kademeli olarak, 6 ay, 1 sene, 2 sene ve sonunda 5 senelik bir vize sahibi olabilirsiniz.

Bu ülkelerden vize aldıktan sonra tek yapmanız gereken, başka ülkeye gidecekseniz bile vize aldığınız ülkeye bir kere giriş çıkış yapmanız yeterli olacaktır. O yüzden seçeceğiniz ülkenin gitmekten sıkılmayacağınız gezmektedir keyif aldığınız bir ülke olmasına dikkat ederseniz bu süreç sizin içinde keyifli bir hal alır.

Bu ülkelere aldığınız vize ile zor vize veren İsviçre, Avusturya, Norveç, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg gibi Avrupa Birliği üye ülkelerine rahatlıkla karadan ve havadan turistik gezilerinizi keyifle yapabilir kolay kolay bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Tek yaşama olasılığı olan sorun ise örneğin İtalya’dan 6 aylık bir vize aldığınız ve İtalyayı ziyaret etmeden önce Belçikayı ziyaret ediyor iseniz gümrük polisinin neden bu ülkeden değilde başka ülkeden vize alarak burayı ziyaret ettiğiniz sorgu ile baş başa kalabilirsiniz bu da her zaman rastlanan bir durum değil, bunun dışında hiç bir sorun yaşamayacağınız dan emin olabilirsiniz.

Şimdiden uzun vizeli keyifli tatiller dilerim..

 

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz