Büyükada nam-ı diğer prens adalarının en büyüğü, İstanbul’un el değmemiş kalan belki de son bir kaç yerinden. Büyükada ya indiğinizde gerçekten eski İstanbul’u sonuna kadar hissedeceğiniz mimarisiyle, evleriyle, sokaklarıyla halkıyla göz dolduran bir yer.

Büyükada’nın mimarisine sokaklarına bayılmamak elde değil. Bu kadar güzel mimariyi tarihi bozulmadan bir arada bulmak gerçekten zor. Ancak mimari bozulmadan derken özel şahsa ait binaların bir çoğu çok güzel korunmuş ve restore olmuş. Devlete ait binalar ise inanılmaz derecede kötü durumda harabeye dönmüş resmen o güzelim binalar kullanılamaz halde ve bu binalara hiç bir bakım yapılmıyor. Özellikle adalar vergi dairesi bence adanın en güzel binasına sahip tabi kullanıma kapalı bir yaşayan tarih konumunda çürümeye terk edilmiş.

Büyük adanın sokaklarında saatlerce gezebilirsiniz gerçekten hiç sıkılmadan biz akşama kadar gezdik. Adayı yürüyerek gezmek en mantıklısı ancak Aya Yorgi’ye çıkmak biraz meşakkatli onun için fayton kullananlar da çok tabi biz faytona karşı olduğumuz için yorulsak da yürüyerek çıktık.

Siz illa fayton kullanacağız derseniz gerçekten faytonun hakkını veren insanlar var. Atlara çok iyi bakıp yolda dinlendiren faytoncuları tercih ederseniz iyi olur.

Aya Yorgiye çıktığınızda ise güzel bir yorgunluk kahvesi içmeden dönmemenizi öneririm.

Adanın temizliği ile ilgili ise özellikle yaz aylarında koku ve çevre kirliliğine belediyenin biraz daha özen göstermesi gerekiyor. Zira gelen yabancı turistler özellikle Araplar çevreyi kirletmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar maalesef, bu konuda belediye görevlilerinin biraz daha dikkat, etmesi özen göstermesi gerekiyor. Hem yerli halkı daha fazla kızdırmamak hemde doğayı korumak adına.

Adaya Ne Zaman Gidilir ?

 

Gerçekten adanın bütün güzelliklerini gezmek görmek istiyorsanız bence hafta içi ve bahar aylarında tercih etmenizi öneririm. Hafta içi ada daha sakin oluyor, doya doya gezer yerli halkla tanışıp sohbetler edebilirsiniz. Hafta içi keyif alarak gezeceğiniz den eminim.

Son olarak güzel bir ada dondurmasını yemeği unutmayın derim.

 

Keyif dolu bir zaman dilerim..

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz