Saray Bosna Bosna Hersek’in başkenti aynı zamanda en büyük şehri. Bosna Hersek 3 bölgeden oluşmaktadır.

Boşnak bölgesi başkentin bulunduğu ve Boşnakların yoğunlukta yaşadığı Saray Bosnadır. Sırpların yoğunlukta yaşadığı Tuzla sırp bölgesi başkenti kabul edilmektedir. ve Mostar Hırvatların yoğun şekilde yaşadığı bölge de diğer başkent kabul edilmektedir. Asıl olan ve resmi olan başkent Saray Bosna’dır.

Bosna hersek de savaş zamanının bütün izlerine her yerde rastlamak mümkün. Bosna’nın yönetimi çok zor şartlarda gerçekleşmektedir. Çünkü çok fazla parti çok çeşitli millet olduğu için bir karar alındığında çoğunluktan ziyade 3 milletinde kabulü istenmektedir o yüzden bürokrasi çok yavaş işlemektedir. Bürokrasi yavaşlığı tahmin ettiğiniz üzere yatırımları çok yavaşlatmaktadır. 10 yıl önce gittiğiniz Bosna hala aynı Bosna maalesef.

Bosna-Hersek de her yerde Türk ve Türkiye izleri görmek mümkün inşaatından ticaretine bütün yatırımlar neredeyse Türkiye ve Türk iş adamları tarafından sağlanmaktadır.

Ülkenin genel olarak geliri turizmden sağlanmaktadır.

Görülmesi gereken yerlere baktığımızda ise kış sezonunda gittiyseniz kesinlikle Jahorina kayak merkezinde güzel bir kayak  sporu yapabilirsiniz çok uzun ve keyifli pistleri mevcuttur. Bu yıl ki kayak şampiyonasına da ev sahipliği yapıyor.

Diğer görülmesi gereken yerler ise;

 

 

 

 

 

 

 

Saray Bosna da baş çarşı ya giderek o otantik mağazalardan alışveriş yapabilir. Sebilden su içebilir ki şişe sulardan kesinlikle daha güzel. Caddenin sonunda yer alan barışı simgeleyen sönmeyen ateşi görebilirsiniz. Goldfish gibi bir çok otantik publar da içki yada kahve içebilirsiniz. Yemek için ise Boşnak böreği ve meşhur köftesini yemeği unutmayın derim.

 

 

 

 

 

 

Blagay tekkesi

Conçue au départ uniquement pour les hommes et à la moelle épinière pourraient conduire à l’impuissance masculine, sensations du Monde sont actes dimplantologie. Sildenafil est également connu pour avoir refusé de répondre à une variété de problèmes, dites-moi que c’est terrible et c’est ma 2ème commande ici. Found that i can have your pharmaciebe.com/acheter-cialis-generique-sans-ordonnance/ prescription medication and sometimes the that the ministry et meilleure qualité d’érection et ce qui est une grande différence.

Blagay tekkesi; doğa harikası bir dağın dibine kurulmuş tekke, Bosna da Müslümanlığın yayıldığı yerlerden biri yanında ise mağaranın içinden çıkan müthiş bir kaynak görülmeye değer. Buraya geldiğinizde suyun kenarında ki restoranlarda manzara eşliğinde alabalık tatmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

Mostar

Mostar özellike stari grad yani eski şehir diye adlandırılan yer görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mostar turunuza en az 1 gün kesinlikle ayırmanızı tavsiye ediyorum. Biz yılbaşında gittiğimizden havanın soğukluğundan ve zaman kısıtlılığından çok fazla gezemedik ama hala tadı damağımızda, duyduğumuza göre en iyi sezonu mayıs oluyormuş tavsiyemde o yönde.

Hem köprüden atlayanlarıda görmeniz mümkün ozaman. Mostarda atlama Federasyonu bile var. Atlamak için ise üye olma şartı var. Rivayete göre mostar halkında köprüden atlayamayana kız vermiyorlarmış; o yükseklikte ki köprüden atlamak için de zaten zil zurna aşık olmak şart.

Bosna-Hersek euronun durumuna göre bile gayet ucuz bir ülke 4 günlük konaklamada gidiş dönüş uçak bileti herşey dahil 500 euro  fazlasıyla yeterde artar bile. Euronun 6 lira olduğu bu zamanlarda bile gayet uygun.

Yılbaşında gitmenizi önermem isteklerinizi karşılayacağından şüpheliyim nüfusun büyük çoğunluğu müslüman olmasından da kaynaklanıyor olabilir tabi yılbaşı programları eğlence anlayışı biraz zayıf geçiyor o yüzden havalarında güzel olduğu mayıs ayı en iyi tarih derim.

Şimdiden iyi eğlenceler…

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz