Volendam kuzey Hollanda’ nın şirin balıkçı kasabası.

Aslında Volendam sanıldığı gibi bir kasaba değildir ancak Giethoorn, Edam ve Marken gibi kasabalara yakınlığı ile bilindiği için o da popüler kasabalar listesine girmektedir.

Volendam küçük bir limanı olan çok güzel bir sahil kasabası olarak anılmasının en büyük sebebi uzun bir sahil şeridine sahip olmasıdır.

Volendam’ı süsleyen tarihi binaları, sahilde ki küçük restoranları ve yelkenli tekneleri ile göz dolduran bir kasabadır.

Neler yapılmalı ???

Çok güzel bir çarşısı bulunmaktadır. Bu çarşıda istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Peynirciler, çiçekciler, kıyafet dükkanları, waffle dükkanları, dondurmacılar ve balıkcı restoranlarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Müze merakınız var ise peynir müzesi ve Volendam müzesini gezmenizi; ahşap, taş ve seramik oyma atölyelerini ziyaret etmenizi öneririm.

Bunun dışında Hediyelik eşya dükkanlarını gezmeyi ve Fotoğrafcılarda yöresel kıyafetler ile fotoğraf çektirmeyi unutmayın derim.

Yeme içme konusuna gelince ise, yöresel balık çeşitlerinden Kibbeling ve Haring balığını denemenizi tavsiye ederim.

Nasıl gidilir ???

Volendam’a otobüs ile veya araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Otobüs ile gidecekseniz, Amsterdam merkez istasyonun nehir tarafına bakan yüzünden 110, 316 ve 118 numaralı otobüsler ile yarım saatte ulaşabilirsiniz; ücreti ise 9 Euro.

Araç ile ulaşım ise çok rahat 15,20 dakikalık bir yolculuk ile varıyorsunuz ve saatlik otopark ücreti ile park edebilir güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

Araç fiyatları daha öncede yazdığım gibi 50 Euro ile 100 Euro arası değişmektedir.

 

Şimdiden keyifli tatiller dileriz:))

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz