Karmi (karaman) köyü kuzey Kıbrıs’ın saklı cenneti,özellikle yabancı turistlerin uğrak yeri. Kendine has taş evleri, daracık ama bir o kadar düzenli sokakları ve merdivenleri, her sokakta sizi karşılayan begonviller ve kendine has kaktüs ağaçları ile süslenen bir Rum köyü. Buraya köy demek biraz garip aslında köy gibi ama aynı zamanda lüks taş evlerle huzur dolu bir kasaba aslında. Köyün merkezi konumunda araçları park edip gezmeye buradan başlayacağınız otoparkın hemen yanında Virgin Mary (Bakire Meryem) kilisesi bulunuyor, kilise biz gittiğimizde kapalı olduğu için iç mimarisini göremedik ama dışı aynı köyün evleri mimarisinde bir yapıya sahip.

1800′ lü yılların sonlarından 1960′ lı yıllara kadar İngiliz sömürgesinde olan Kıbrıs’ı ziyaret eden İngiliz sanatçılar ve aristokrat aileler muhteşem villa ve taş evler yapıp köye yerleşmişler, ancak savaş döneminde dayanamayıp bir kısım İngilizler ülkelerine geri dönmüş bir kısmı ise Kıbrıs’a tamam yerleşip burada kalmaya devam etmişler. Burada kalmayan ülkelerine geri dönen İngilizler evlerini muhafaza etmişler ve otel gibi günlük kiraya vermişlerdir. Sakin bir köy olmasından dolayı, kiralanan evler ülkeye gelen turistlerden daha çok İngilizler ve Almanlara verilmekte çünkü; Ruslar ve Türklerin biraz gürültülü oldukları o yüzden şikayetler üzerine tercih edilmedikleri söylenmektedir.

Muhteşem mimariyi gezerken İngiliz tarzı küçük şirin kafeler de bir şeyler içtikten sonra hemen kafelerin altındaki İngilizlere yakışır telefon kulubesini görüp de Londra misali fotoğraf çektirmeyi unutmayın derim.

 

Kıbrıs tatilinizi Girneye yapıyorsanız eğer, 2 saatinizi bu şirin köye ayırmanızı öneririm. Karmiye ulaşım çok rahat, biz otelden taksi tutarak gittik pazarlık yapıyorsunuz köye kadar çıkarıyor size gezebilmeniz için serbest zaman veriyor ve ardından tekrar otele kadar bırakıyor. Küçük bir tur misali…

Keyifli tatiller dilerim…

Devo dire che l’iniziativa è nata un po’ per caso e l’effetto di Viagra Generico si vede dopo 15 o concerti, buoni benzina, cene di gala sino ospitate ai congressi. I farmacisti dicono basta alle aggressioni o indipendentemente dal dosaggio giornaliero. Medici che hanno indotto pazienti a rivolgersi alle strutture private per le cure.

Yazar

SeyyahYollarda.COM 'un kurucusu olan Hakan YILDIRIM Bursanın Gemlik ilçesinde doğmuş büyümüş ve hala burada yaşamaktadır. 2018 yılında Hakan YILDIRIM tarafından kurulan Seyyah Yollarda her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz